Luxus-e a zenetanulás? - Minden tanév egy újabb sakkjátszma - Sok a részmunkaidős tanár  
Megjelenés dátuma: 2009. szeptember 24. 04:29
Szerző: Gaál Julianna


Megyei körkép - Nem könnyíti meg a zeneiskolák működését az a törvénytervezet, melynek értelmében csökkenne az egy gyermekre jutó állami támogatások összege.

Mindegyik megkérdezett intézmény vezetője úgy látja, krízisbe sodorhatja a készülő törvény a zeneiskolák zavartalan működését, mert ha támogatás hiányában a tandíj nagyobb százalékát kell a szülőknek kifizetni, akkor előfordulhat, hogy a diákok egy része kénytelen lesz lemondani zenei tanulmányairól. A legtöbb iskolában a növendékek a minimumtandíjat fizetik, ez körülbelül 11 ezer forint egy tanévre. 

További nehézséget jelent az intézmények számára az, hogy több kollégát részmunkaidőben kénytelenek foglalkoztatni megfelelő számú óra hiányában. A helyzet tehát kritikus, de az intézményvezetők remélik azt, hogy a törvénytervezetet végül nem fogadják el. 

Bár csekély mértékben, de nőtt a tanulók létszáma a megyeszékhely zeneiskolájában, idén nyolc tanulóval többen, 812-en íratkoztak be - tájékoztatta kapunkat Szuromi Miklós igazgatóhelyettes. Új pedagógust is felvettek, aki zongoristák számára fog improvizációs technikákat oktatni. Induló szak is van a Csermák Antal Zeneiskolában, a népzene tanszaknak 14 tanulója van. 

A kiváló minősítést szerzett intézmény az önkormányzat pályázati alapjából kapott több mint kétmillió forintos támogatást bérkiegészítésre fordítja, így talán biztosított lesz az oktatók fizetése erre a tanévre, ezenkívül köz-oktatási alapítványi pályázati pénzből a fa- és a rézfúvós hangszereket újították fel. Kizárólag eszközfejlesztésre költötte a kétmillió 300 ezer forintos pályázati összeget a szintén kiválóra minősített pápai Bartók Béla Zeneiskola, tudtuk meg Falaki Csaba igazgatótól, ugyanekkora támogatásból a szintén kiváló minősítésű tapolcai zeneiskola fúvós hangszereket és gitárt szerzett be, a következő évben pedig egy marimbát szeretnének vásárolni. 

Tervek tehát vannak, Péni Béla igazgató azonban nem túl derűlátó, szerinte a támogatás megvonása a tönk szélére sodorhatja a tapolcai Járdányi Pál Zeneiskolát, melyben nem a felső tízezerből kerül ki a tanulóifjúság, és a munkanélküliség is nagymértékű a környéken. Az intézmény alapítványa már amúgy is évek óta több diá-kot támogat, de a forrásai végesek.

- Zongorát, ütős és vonós hangszereket vásároltunk a körülbelül két és fél millió forint pályázati pénzből, a teljes összeget hangszervásárlásra költöttük tehát - közölte Csincsi Ferenc, a balatonfüredi Ferencsik János Zeneiskola igazgatója. 

Minimális forrás jutott fejlesztésekre viszont a várpalotai zeneiskoláben, mely a Thuri György Gimnáziummal összevonva működik. 

Az igazgatónő, Kovács Imréné elmondta: a tanárok száma sem véglegesült még a várpalotai intézményben, mivel nem minden órát osztottak le, és az óraszám határozza majd meg a tantestület létszámát. 

Körülbelül száz beíratkozott diákja van a balatonalmádi zeneiskolának, a szám az elmúlt évhez képest körülbelül tíz fővel csökkent. 

Hódossy Zoltánné Huiber Gabriella
igazgatónő lapunknak elmondta: épületfelújításra, bútorok vásárlására költötte az intézmény pályázati pénzeit, jövőre egy digitális zongora vásárlása a cél, mely körülbelül 300 ezer forintba kerül.

 

Főhajtás az elődöknek  
Megjelenés dátuma: 2009. május 25. 04:27
Szerző: Szijártó János

Badacsonytomaj - Kétnapos színes programmal ünnepelték meg a várossá avatás ötödik évfordulóját.

Pénteken az Egry József Művelődési Házban Bognár László szobrászművész kiállítását nyitotta meg Sall Csaba alpolgármester. A tárlat megtekintése után ünnepi képviselő-testületi üléssel folytatódott a program, ahol a város történelméről, valamint az elmúlt öt esztendő legjelentősebb történéseiről is hallhatott a közönség. 

Krisztin N. László
polgármester beszédében azt hangsúlyozta, hogy a 2004-es várossá avatás óta egymilliárd forint értékű be-ruházás vasósult meg a mintegy 2500 lakosú kisvárosban. Külön köszönetet mondott mindazoknak, akik az első lépéseket, majd a máig tartó fejlődést segítették. 

Többek között a pécsi egyetemi tanárnak, dr. Tóth Józsefnek vagy a vízművek helyi vezetőjének, Csali Lajosnak, de Lasztovicza Jenő és Pál Béla sem maradt ki a sorból, akik a pályázati támogatások megszerzésében nyújtottak segítséget az elmúlt években. 

Az ünnepségen Lasztovicza Jenő országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés elnöke az összefogás fontosságát hagsúlyozta, Pál Béla (a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke) az ősök, elődök munkájáról szólt, akik megteremtették a várossá válás feltételeit. 

Szencz Lajosné,
a tapolcai kistérségi társulás elnöke hasonló gondolatokat fogalmazott meg, s kívánt eredményes munkát a településnek.

Az ünnepi képviselő-testületi ülés után a helyi óvodások, iskolások, a nyugdíjas- egyesület tagjai, a Nők a Balatonért Egyesület badacsonytomaji csoportja és a tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola tanárai adtak műsort. Szombaton délelőtt sportversenyek várták az érdeklődőket, a gyere-keket játszóház és zenés mese. 

Este Krisztin N. László polgármester ünnepi beszéde után koncert és bál zárta a kétnapos ünnepséget.

 

Öt éve avatták várossá  
Megjelenés dátuma: 2009. május 21. 11:46
Szerző: Szijártó János

Badacsonytomaj - Kétnapos színes programmal ünneplik meg várossá avatásának ötödik évfordulóját Badacsonytomajon. A város- és gyermeknapi rendezvények pénteken 17 órakor kezdődnek az Egry József Művelődési Házban Bognár László szobrászművész kiállításának megnyitójával, majd 18 órakor ugyanitt ünnepi képviselő-testületi ülést tartanak.

A műsorban közreműködnek a helyi óvoda és iskola gyermekei, a nyugdíjas egyesület tagjai, a Nők a Balatonért Egyesület badacsonytomaji csoportja és a tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola tanárai. 

Másnap délelőtt sportversenyek várják az érdeklődőket 9 és 14 órta között, továbbá a gyerekeket játszóház, zenés mese is. Délután főzőverseny indul, de lesz labdarúgó torna, majd fellép a Kali Mutu Szalon Band, a Pipitér óvoda, a Tatay iskola néptáncosai, a Kocsmazaj zenekar. 

19 órakor Krisztin N. László polgármester ünnepi beszédét hallhatják a résztvevők, majd esti koncert és bál zárja a kétnapos rendezvényt.

 

Hétfőn befejeződtek az idei zenei napok  
Megjelenés dátuma: 2009. április 09. 04:29
Szerző: Szijártó János

Tapolca (szj) - Remek növendékhangversennyel fejeződött be az idei zenei napok rendezvénysorozat a Járdányi Pál Zeneiskola koncerttermében hétfőn este.

Az intézmény idei rendezvénysorozatából sem hiányoztak az emlékezetes produkciók, több neves muzsikus lépett fel Tapolcán a március 19. és április 6. között lebo-nyolított zenei napokon.

Az első napon Szakály Ágnes Liszt-díjas cimbalomművész és Varga Zoltán Liszt-díjas kürtművész adott kiváló koncertet, de megint itt járt és felejthetetlen perceket hagyott emlékül a közönségnek a zeneiskola névadójának fia, Járdányi Gergely Liszt-díjas gordonművész. A rendezvénysorozat zárásaként hétfőn este a Járdányi tanulói csillantották meg tudásukat a zenekedvelő közönség előtt. Az est folyamán aztán be is bizonyosodott, hogy valóban van mit megcsillantani, és persze az is, hogy a sokszor monoton gyakorlással teli hétköznapok ilyenkor igazi ünneppé érnek. A növendékek között fellépett Őri Ádám, Vajai Franciska, Blahunka Flóra, Hegyi Gellért, Gusztos Dániel, Blahunka Annamária, Bárka Csanád, Minorics Máté, Varga Júlia, Szabó Klára, Halápi Katinka, Hoffmann Fanni, Takács Eszter, Farkas Klára, Szarka Fatima, Koczka Jázmin, Kovács Ádám és Májer Dániel.

 

Tapolcai ütőspáros országos sikere  

Szerző: Szijártó János

Tapolca - Első helyet szerzett két tapolcai gimnazista a hatodik Országos Maros Gábor ütőhangszer versenyen Győrben, a duók között.

A Járdányi Pál Zeneiskola két növendéke, Kovács Ádám és Májer Dániel hétfőn koraeste fellépett a Tapolcai zenei napok záró növendékhangversenyén is, ahol Péni Béla igazgató külön gratulált a két ifjúnak. 

A dicséret természetesen felkészítő tanáruknak, Tóth Péternek is szólt, aki valamikor szintén a Járdányi tanulója volt.
 


A két tapolcai fiú, Májer Dániel (balról) és Kovács Ádám országos ütős versenyen lettek elsők
 (Fotó: Szijártó János)


A győri megmérettetésen mintegy félszáz zeneiskola növendékei léptek fel szóló- és duó kategóriában. 

A három tagú zsűri, Papp Balázs, Holló Aurél és Szabó István (mindhárman elismert művészek, szaktekintélyek az ütős hangszerek világában) értékelése szerint a két tapolcai fiú nyújtotta a legjobbat a párosok versenyében. 

A két tapolcai diák egy kortárs szerző, Takács Ferenc Álom című művét mutatta be, s amint az kiderült, igen nagy sikerrel. 

Produkciójuk színvonalát tükrözi, hogy a rendezvényen három különdíjat is ádadott a Talamba ütősegyüttes, ebből az egyiket Kovács Ádám, a másikat Májer Dániel vehette át. 

Azt már tanáruk, Tóth Péter mondta el, hogy Ádám és Dániel hét éve tanulnak a zeneiskolában, és mindketten magabiztosan kezelik az ütős hangszereket, köztük a kisdobot, a marimbát, a vibrafont, de a komplett dobszerelést is. 

 

A bőgő nagymestere hatalmasat alkotott  
Megjelenés dátuma: 2009. március 31. 04:27
Szerző: Töreki László

Tapolca (tl) - Járdányi Gergely európai hírű bőgőművész lépett közönség elé az édesapjáról elnevezett tapolcai zeneiskola koncerttermében a zenei napok alkalmából.

Nem gyakran adatik meg a város lakóinak, hogy olyan zenei, művészeti produkcióban legyen részük, amely a világ minden igényes koncertszínpadán biztos siker lenne. Mégis néha megtörténik a csoda, és a muzsika legszebb hangjai beköltöznek a városba.

Ilyen csoda volt a tavalyi évben koncertet adó Bogányi Gergely zongorajátéka és ilyen volt Járdányi Gergely minapi hangversenye is a tapolcai zeneiskola koncertbarlangjában . A tapolcai szinten nem mindennapos zenei eseményről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. A művész játékát ugyanis a tökéletes hangszeres, technikai tudáson túl valamiféle tekintélyt parancsolóan magas szintű muzikalitás, zeneértés jellemezte, amely képes volt eljutni a közönség lelkéhez. Járdányi Gergely a koncert első részében Hans Fryba-, J. S. Bach-, Maurice Ravel- és Járdányi Pál-műveket adott elő, részben saját, részben Ludwig Streichner átirataiban.

A hangverseny második felében Giovanni Bottesini, a 19. század nagy olasz gordonművészének, zeneszerzőjének műveit tolmácsolta Járdányi. Játékához mindvégig kitűnő zongorakíséretet adott a szépségével is hódító Várhalmi Vera Liszt-díjas zongoraművész. A lenyűgözött hallgatóság vastapsa természetesen nem maradt el.

 

Megérdemelt taps a marimbakoncerten  
Megjelenés dátuma: 2009. február 17. 04:27
Szerző: Töreki László

Tapolca (tl) - Élményszámba menő marimbahangversenyt láthatott a zenekedvelő közönség pénteken este a Járdányi Pál Zeneiskola hangversenytermében.

Őri Jenő, a zeneiskola igazgatóhelyettese köszöntötte a vendégművészt, Figula Jánost, röviden bemutatta magát a marimbát, és a hangszer eredetéről is szólt. Mint mondta, az ütős hangszerek csoportjába tartozó marimba számos országban (például Mexikóban) főként szólóhangszerként ismert és használatos. Nálunk még annyira nem közismert ez a xilofonhoz hasonló, de annál lényegesen nagyobb méretű hangszer. A marimba varázslatos hangja ugyanakkor minden hallgatót képes elbűvölni, s ez bebizonyosodott a Járdányiban rendezett koncerten is. Figula János nagyszerű műsort mutatott be, s amint az kiderült, ütősként nincsenek gondjai a dinamikával, és a virtuóz elemekkel is kifejezetten jó viszonyban van. Az élményt fokozta Kiss András mérnöki pontosságú zongorajátéka. A zongora a bemutatott három darabból kettő esetében mint kísérő hangszer szólalt meg. A két előadó (akik egyébként a balatonfüredi zeneiskola tanárai) tökéletes összhangban játszott, ugyanakkor Figula János szólóban is nagyot alkotott. A közönség Ney Rosauro Koncert marimbára és zenekarra, Emannuel Sejournee Koncert marimbára és vonósokra és Johann Sebastian Bach C-dúr szóló szvit csellóra című művét hallgathatta meg. A vastaps nem maradt el.

 

Adventi csokor  
Megjelenés dátuma: 2008. december 16. 04:29
Szerző: Szép Orsolya

Badacsonytomaj (tzs) - A Tapolcai Kamarakórus a hagyományokhoz híven idén is bensőséges hangulatú ünnepi műsorral várta az érdeklődőket a katolikus templomban.

A kórus a tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola növendékeivel együtt, a helyi Kolping csoport meghívására érkezett, ahogy azt köszöntőjében Békássy Péterné csoportvezető elmondta. Török Attiláné kó- rusvezető irányításával és Takácsné Németh Magdolna tanárnő zongorakíséretével a legszebb egyházi kórusművekből adtak egy színes csokornyi ízelítőt a kamarakórus tagjai. A népes közönség hallhatta Kodály Adventi énekét és Harmatozzatok! című kórusművét, de nem hiányozhatott a repertoárból a Naphimnusz, Boyce Alleluiája, valamint Karai Józseftől a Vár minket most egy tiszta szó sem. Bárdos Lajostól a Betlehem és A szeretet himnusza csendült fel, utóbbi Szabó Csaba és Gergely közreműködésével. A koncertre érkezőket a zeneiskolás fiatalok -- Takács Eszter, Farkas Klára, Blahunka Adrienn, Annamária és Flóra - Vivaldi és Telemann műveivel örvendeztették meg, de jól illett a sorba Pilinsz- kytől A várakozás szentsége is, Szabóné Takács Mária elő- adásában. Az estet Gebhar- ditól a Glória szálljon és a Mennyből az angyal zárta.

 

Húszéves évforduló szép hangversennyel  
Megjelenés dátuma: 2008. október 30. 04:27
Szerző: Szijártó János

Tapolca (szj) - Szép és maradandó élményt hozó ünnepséggel tették emlékezetessé a Járdányi Pál Zeneiskola névfelvételének huszadik évfordulóját.

A húsz évvel ezelőtti névfelvételre, az akkor felújított épület átadására Kendeh Gusztáv volt igazgató emlékeztette a zeneiskola udvarán összegyűlt érdeklődőket a napokban. Mint elmondta, az intézmény számára az új helyet Borsányi Gábor, a zeneiskola akkori igazgatója járta ki a nyolcvanas évek városi vezetésénél. Kitartó munkáját siker koronázta, hiszen a ma is használt patinás épületet végül 1988-ban megkapta az intézmény. - Sajnos ő már nem élvezhette munkája gyümöl-csét, mivel 1988 augusztusában váratlanul, szívrohamban meghalt. Most, a kerek évforduló alkalmával rá is emlékezzünk - tette hozzá Kendeh Gusztáv. A beszéd után az intézmény falán elhelyezett Járdányi-emléktáblánál koszorúztak a névadó családjának jelen lévő tagjai, majd a szobi és a tapolcai zeneiskola képviselői is lerótták tisztele-tüket.

A volt igazgató megjegyezte, hogy a névadó domborműve is azt hivatott jelezni, hogy a fiatalon elhunyt Járdányi Pál szellemisége műveiben és így a tapolcai zeneiskolában tovább él.

Az ünnepségen részt vett a zeneszerző fia, Járdányi Gergely Liszt-díjas bőgőművész és Bogányi Gergely Liszt- és Kossuth-díjas zongoraművész. A két neves és tehetséges művész olyan zenei ajándékkal lepte meg a közönséget a zeneiskola hangversenytermében, ami igazán méltó volt a húszéves évfordulóhoz. Mindkét művészt vastapssal jutalmazta a közönség. Az est folyamán bemutatkoztak a szobi Kodály Zoltán Alapfokú Művészetoktatási Intézmény növendékei is.Borsányi Gáborról is megemlékeztek a zeneiskolában a kerek évforduló alkalmából
 

Ringató babának  
Megjelenés dátuma: 2008. október 27. 16:20
Szerző: Napló online

Tapolca - A Ringató országos hálózatához a tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola zenetanára, Rompos Patrícia is csatlakozott, az intézmény pedig helyet biztosít, hogy a foglalkozásvezető minden kedden délelőtt fogadhassa az anyukákat bölcsődés korú kisgyermekeikkel.

A padlószőnyeggel borított hangversenyteremben remek fél óra vár mindenkire, aki szereti a zenét és szívesen énekel. Aki pedig nem, annak is meghozza a kedvét a már-már családias hangulat, a jó társaság. 

Az alkalmanként összegyűlő tizenöt-húsz anyuka és kisgyermek boldogan találkozik hétről hétre, hogy Patrícia irányítása mellett együtt daloljanak, ringjanak, tapsoljanak. Ugyanis a cél, hogy a kicsik számára önkéntes utánzásra adjon lehetőséget a Ringatón a szülő a zenetanár segítségével. Nem mellékes az sem, hogy az anyukák énekléssel kapcsolatos gátlásai is oldódnak így, miközben a gyerekek már akár pár hónapos korban is megismerkedhetnek a számukra oly fontos énekkel, zenével. 

A Ringatón az egyenletes lüktetés kialakítására is hangsúlyt helyez a foglalkozásvezető, és mivel a gyerekek szeretik a hangszereket, előveszi a furulyát, a háromszögletű, csengő hangot adó triangulumot, a gitárt is.

 

A belső erő örök értéke  
Megjelenés dátuma: 2008. október 27. 04:29
Szerző: Munkatársunktól

Tapolca - A Tapolcai Ifjúsági Fúvószenekar immár negyedszázados tevékenysége a város történetének, kulturális életének meghatártozó részeként él a köztudatban, talán nincs olyan ember a városban és a környéken, aki ne hallotta volna őket játszani valahol.

Az ünnepi, jublieumi hangversenyről lapunkban is olvashattak már, de az elmúlt huszonöt esztendő legjelentősebb eseményeiről készült összegzést csak azok hallották, akik ott voltak a koncerten. Akkor Őri Jenő, a Járdányi Pál Zeneiskola igazgatóhelyettese vállalkozott arra, hogy felvillantja a zenekar életének legfontosabb állomásait. 

Munkatársunk a sikeres hangverseny után Péni Béla karnaggyal (aki egyben a zeneiskola igazgatója) és Őri Jenővel beszélgetett a kezdetekről, az eredményekről és a zenekarról általában. 

- A fúvószenekar megalakításának ötletét a Bakonyi Bauxitbánya Vállalat akkori vezetősége is lelkesen támogatta, és a hangszervásárlásokhoz, az együttes belföldi és külföldi utazásaihoz több mint másfél évtizeden keresztül jelentős segítséget nyújtott. Ebben az időszakban a Tapolcai Bányász Ifjúsági Fúvószenekar nevet viseltük, így ismert meg minket a nagyközönség - emlékezett vissza a kezdetekre Péni Béla. 

A zenekar első fellépésére 1983. május elsején került sor, az akkori 15 tag részvételével. Az ütős szekciót egy pergődob és egy cintányér alkotta. Aztán lassan, az évek múlásával a csoport rendszeres résztvevője lett a bányásznapi ünnepségeknek, városi rendezvényeknek. 

- Jelentős hatással volt a zenekar fejlődésére az első külföldi utazás, a külföldi közönség előtt való bemutatkozás. Az 1988-as svájci szereplésen a hallgatóság részéről megnyilvánuló szeretetet, elismerést, biztató vastapsot nem lehet elfelejteni. Az együttes létszáma ebben az évben már csaknem megduplázódott, hiszen 28 főre bővült. A zenekedvelő közönség elismerése mellett azonban kíváncsiak voltunk a szakma képviselőinek is a véleményére, így négy évvel később át- estünk az első minősítésen és show kategóriában, valamint koncertzenekari kategóriában is ezüstdiplomát szereztünk. 

2001-ben következett a második minősítés, amikor koncertzenekari és szórakoztató kategóriában kiemelt aranydiplomát kaptunk, továbbá nemzetiségi kategóriában aranydiplomát. A harmadik minősítés az idei év elején zajlott le, ekkor koncertzenekari és szórakoztató kategóriában kiemelt aranydiplomával ismerték el a zenekar munkáját - sorolta Péni Béla. Őri Jenő ehhez hozzáfűzte: - A fúvószenekar negyedszázados csodálatos munkája, a tulajdonképpeni siker titka négy fogalom köré csoportosítható. Ez a négy fogalom az érték, a közösség, a közönség és a karnagy. 

- Azt a zenei értéket, amelyet a Tapolcai Ifjúsági Fúvószenekar képvisel, azt a magas szintet, amelyet az ország amatőr ifjúsági fúvószenekarai között kivívott magának, továbbra is meg kell őrizni. Ehhez szükséges a jó közösség. Hosszú évek óta figyelem nagy örömmel és csodálattal azt a belső erőt, amellyel a zenekar nehéz feladatokat is könnyedén tud megoldani. Nagyon jó látni, ahogyan az idősebb zenekari tagok fogadják, kezelik az éppen belépő fiatalokat, átadva azt a hitet, amelyet ők is a korábbi generációtól kaptak. De nagyszerű volt látni az évtizedek során, amint a tapolcai zeneszerető polgárok közül egyre többen látogatták a koncerteket, volt, hogy az együttes 800 fős közönség előtt játszott Tapolcán a rendezvénycsarnokban. 

Természetesen mindehhez szükséges volt a karnagy, Péni Béla megszállottsága, az ügy iránt érzett feltétlen tisztelete, az egyre jobb zenekari hangzás elérése érdekében vállalt rengeteg pluszmunka, a huszonöt év alatt megtartott rengeteg próba, a szabadidő jelentős részének feláldozása, az együttes folyamatos vezetése, menedzselése, koordinálása - hangsúlyozta Őri Jenő.

 

Aranydiplomások ünnepe  
Megjelenés dátuma: 2008. október 23. 16:05
Szerző: Bartuc Gabriella

Veszprém - Tehetséges tanulókat és tanáraikat köszöntöttek a szerdai megyeházi ünnepségen. Az ötven éve Pápán végzett pedagógusok is itt vehették át arany diplomájukat.



A megyeházán vehették át arany diplomájukat a pedagógusok Fotó: Kőrösparti Bea


A megyei fenntartású intézmények kiváló diákjait és az őket felkészítő tanárokat hívta meg és jutalmazta a megyei önkormányzat. Olyan tanulókat díjaztak, akik tanulmányi versenyeken (Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny, Szakma kiváló tanulója) és kulturális seregszemléken (Helikon, Arany Deszka, zeneiskolai és színjátszó versenyek) a legjobbak között végeztek. Kulturális műsorral őket köszöntötték diáktársaik: a tapolcai Batsányi János Gimnázium, valamint a Járdányi Pál Zeneiskola Alapfokú Művészetoktatási Intézmény növendékei. 

Lasztovicza Jenő, a megyei közgyűlés elnöke megbecsüléssel szólt az ötven évvel ezelőtt végzett pedagógusokhoz és a tehetséges diákokhoz. Varga Józsefné egyetemi docens, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Karának oktatási dékánhelyettese ünnepi beszédében kiemelte: az arany diplomás pedagógusok nehéz időben szerezték oklevelüket. A nehéz időszak megedzette a tanárokat, nem elsősorban erős személyiségek lettek, de a szeretet, az összetartozás és a segítőkészség érzését tapasztalhatták. A pedagógusok, akik végigdolgozták életüket, néha talán úgy érezték, eredménytelen a munka, amit végeznek, mégis tenni kellett a dolgukat, ha látszólag haszontalan is volt. 

Még ha a pedagógusi pálya társadalmi és anyagi megbecsülése olykor el is marad az elvárhatótól, jól tudjuk, milyen fontos munkát végeznek, ennek érzékeltetésére elég csak annyit említeni,  minden sikeres embernek szinte biztos, hogy jó tanára, jó nevelője  volt.

 
Közös koncert  
Megjelenés dátuma: 2008. október 07. 04:29
Szerző: Töreki László

Tapolca (tl) - Gyönyörű produkciókkal ajándékozták meg közönségüket a tapolcai zeneiskolás diákok és tanáraik a Járdányi zeneiskolában néhány nappal ezelőtt.

A koncertet megelőzően Szigecsánné Freund Teréz a zene varázslatáról beszélt, megállapítva, hogy a zene által olyan szellemi szférák megismerésére, kifejezésére válunk képessé, amelyek szavakkal leírhatatlanok. Az énektanárnő szavait követően Őri Ádám Marcello Adagió-ját adta elő trombitán, majd Farkas Klára hegedűn és Takácsné Németh Magdolna zongorán Vivaldi A-dúr koncertjének 3. tételét interpretálta nagyon szépen. A továbbiakban Mészáros Anna egy Carcassi-féle klasszikusgitár-művel lépett fel, majd Blahunka Flóra csellón Bargulya András A kis dudás című művét és Webster Scherzó-ját adta elő Takácsné Németh Magdolna zongorakíséretével. Blahunka Flóra igazi őstehetség, akinek bájos és hiteles játéka csodálattal töltötte el ezúttal is a jelenlévőket. Horváth Laura fuvolán Sinissalo Két miniatűrjét játszotta Egyedné Somogyi Hajnalka zongorakíséretével, majd Gusztos Dániel Böhm Perpetuum mobile című művét tolmácsolta hegedűn. Bárka Csanád gitáron Aquado Moderatóját adta elő, befejezésként pedig Blahunka Annamária és Egyedné Somo-gyi Hajnalka hegedű-zongora-kettősét hallgathatta meg a közönség. Ez utóbbi produkciók mindegyike jogosan vívta ki a közönség őszinte elismerését.

A zenei világnapi koncert második részében a tanárokon volt a sor. Haga Kálmán harsonán, Mózner Miklós zongorán Marcello e-moll szonátájának első és második tételét, Román Iván hegedűn, Kovács Adrienn csellón, Müller Ilona zongorán Haydn Capricció-ját adták elő.

 

Mindennapjaink része a zene  
Megjelenés dátuma: 2008. október 01. 04:29
Szerző: Munkatársainktól

Megyei körkép - A zene világnapját ünnepeljük. Megkérdezett zenészek, tanárok, karvezetők azt óhajtanák, ha nemcsak egy nap ünnepelnénk, ha nemcsak egy nap jutna a zenének, hanem az életünk, mindennapjaink részévé válna.

Zongora volt az első hangszere, de az idei tanévben fúvósra váltott a tízesztendős tapolcai Karácsony Eszter. A Járdányi Pál Zeneiskola növendéke (s egyben a Bárdos iskola zenei tagozatos tanulója) három évvel ezelőtt kezdett zongorázni, bár elmondása szerint akkor is inkább fúvóst, konkrétan fuvolát szeretett volna. 

- Szüleim azonban a zongora mellett döntöttek, így Mózner Miklós tanár úrnál kezdtem el tanulni ezt az egyébként szép hangszert. Az eltelt években azonban to-vábbra is megmaradt bennem a fúvósok utáni vágyakozás, így három év után, anyukámék beleegyezésével váltottam az oboára. 

A bátyám, Kristóf harsonázik, ráadásul a Tapolcai Fúvószenekarnak is tagja, amire én is nagyon vágyom, és mostani hangszeremmel esélyem is van a bekerülésre - mondta a mindig mosolygós Eszter. 

A kislány egyébként heti három alkalommal látogatja meg a zeneiskolát, abból kettő az oboatanulás Bicsérdi Eszterrel, egy pedig a kötelező szolfézs. 

Ezenkívül kifejezetten szeret - és tud is - énekelni, iskolájában tagja a kórusnak, és amint azt megjegyezte, mindenképpen sokáig szeretne a zenével, a hangszerrel kapcsolatban maradni.