Zeneiskolai sikerek  
Megjelenés dátuma: 2007. június 14. 04:29
Szerző: Szijártó János

Tapolca (szj) - Telt ház előtt tartotta idei műsoros évzáró ünnepségét a Járdányi Pál Zeneiskola kedden délután a Tamá-si Áron Művelődési Központban.

Péni Béla igazgató köszöntője után az elmúlt tanév eredményeit ismertette, amit hangszeres számok is kísértek, bepillantást nyújtva a tanszakokon folyó munkába, a diákok tudásába.

A Járdányiban közel négyszáz növendék tanul valamilyen hagszeren, az iskolában működő tanszakok - zongora, szolfézs és ének, vonós, fúvós és ütős - valamelyikén. A tavaly novemberi regionális gitártalálkozón Nagy Veronika és Bárka Csanád arany, Nagy Noémi és Szőts Nikolett ezüst minősítést szerzett. Felkészítő tanáruk Tihanyiné Orosz Sarolta. Megyei hegedűversenyen Blahunka Annamária és Blahunka Adrienn szerzett arany minősítést, Gusztos Dániel ezüstöt, László Evelin bronzot. Felkészítő tanárok: Román Iván és Erdélyi Tiborné. Regionális trombitaversenyen Őri Ádám arany, Szalai Viktor ezüst, Bagi Benjamin bronz minősítést ért el. Mindhármójukat Péni Béla készítette fel. Megyei gordonkaversenyen Somogyi Róbert ezüst minősítést érdemelt ki. Felkészítő tanára Filipe Adrienne. Az idén februárban rendezett Sistrum zenei versenyen Takács Eszter - hegedű - arany minősítést szerzett, Farkas Klára - hegedű - ezüstöt (felkészítőjük Erdélyi Tiborné), Hoffman Fanni - fuvola - bronzot (felkészítője Rompos Patrícia). Az áprilisi trombitaversenyen szintén remekeltek a járdányisok, Őri Ádám arany, Polyák István, Szalai Viktor és Bagi Benjamin ezüst, Szőts Máté bronz minősítést szerzett. Felkészítőik: Péni Béla és Haga Kálmán. Ki-emelkedő eredményt értek el a tapolcai növedékek az áprilisi I. Nemzetközi Vonós Kamaraverseny Balatonfüreden, ahol a Blahunka Adrienn, Farkas Klára, Szarka Fatima és Takács Eszter összeállítású vonósnégyes kiemelt arany minősítést kapott. Őket Filipe Adrienne készítette fel. Az ugyancsak áprilisban rendezett megyei szolfézsversenyen Mészáros Mátyás és Blahunka Adrienn szerzett arany minősítést. Felkészítő ta-náruk Szigecsánné Freund Teréz. A Balaton-parti Zeneiskolák XIV. Kamarazenei Találkozóján Tóth Péter tanítványai, az ütősök értek el szép sikert. Kovács Ádám, Májer Dániel, Szakmáry Tamás és Fazekas Ádám nívódíjjal térhetett haza Balatonalmádiból. A XIX. Lantos Magda Megyei Zongoraversenyen Illés Krisztina és Vercz Dóra ezüst, Horváth Krisztina bronz minősítést szerzett. Felkészítőik: Őri Jenő, Somogyi Hajnalka és Takácsné Németh Magdolna. A májusi megyei kürtversenyen Resch Írisz kiemelt nívódíjat kapott. Felkészítő tanára Péni Béla.

Arany, ezüst és bronz minősítések, nívódíjak dicsérik az iskola munkáját

 

Vonósok nagy sikerű pünkösdi koncertje  
Megjelenés dátuma: 2007. május 30. 04:28
Szerző: Szijártó János

Tapolca (szij) - Első ízben, de hagyományteremtő szándékkal rendeztek pünkösdi vonóskoncertet pénteken délután a tapolcai római katolikus templomban.

A Járdányi Pál Zeneiskola igazgatója, Péni Béla hangsúlyozta, hogy kezdeményezésükkel a vonószene kedvelőinek szeretnének örömet szerezni, illetve hosszabb távon hagyományt kívánnak teremteni a pünkösdi koncerttel. A templomban felhangzó muzsika valóban örömzene volt, amit az időnként felhangzó taps, ütemes vastaps egyértelműen igazolt.

A vonós hangszerek időnként fülbemászó, máskor lelket melengető vagy éppen szívfacsaró hangja - a remek előadóknak köszönhetően - valóban megérintette a közönséget. A Járdányi Pál Zeneiskola vonószenekara, a szólisták, a tanárok ezúttal is bizonyították az intézményben folyó magas szintű szakmai munka folytonosságát, eredményességét.

Szabó Gábor remekbeszabott hegedűjátéka után a Takács Eszter, Blahunka Adrienn, Farkas Klára, Szarka Fatima összeállítású vonósnégyes mutatott be Haydn- művet nagy sikerrel. A hangverseny következő fellépője, Blahunka Flóra sem kapott kisebb tapsot csellójátékáért. Őt már a Román Iván vezette vonószenekar kísérte. A Vivaldi-mű után a vonószenekar Albinonitól játszotta el az Adagiót. A koncerten énekelt Szigecsánné Freund Teréz, illetve a zeneiskola tanári kvartettje adta elő az Ave Mariát, Takácsné Németh Magdolna, Szigecsánné Freund Teréz, Haga Kálmán és Őri Jenő tolmácsolásában.

A pünkösdi hangverseny stílusosan Mozart Kis éji zenéjével fejeződött be a vonószenekar előadásában, a közönség szűnni nem akaró tapsa közepette.

Költőnk és kora  
Megjelenés dátuma: 2007. május 16. 04:29
Szerző: Töreki László

Tapolca (tör) - A város többéves hagyományának megfelelően a tóparti Batsányi-megemlékezéseket Tapolca nagy szülöttéről szóló emlék-ülés és kiselőadás-sorozat követte a Wass Albert Könyvtárban.

A Batsányi szellemiségének, kora eszményeinek, költészetének mélyebb megértésére vágyó, szűk értelmiségi közönséget Kertész Károly nyugalmazott könyvtárigazgató köszöntötte, majd a Járdányi zeneiskola tanárainak szép kamaramuzsikája és Fejes Lajos Batsányi-szavalata alapozta meg az irodalmi rendezvény hangulatát.

Marton József alpolgármester a város önkormányzatának nevében köszöntötte a hallgatóságot, majd megnyitotta a az emlékülést.

Elsőként dr. Ács Anna egyetemi tanár Gyulai Pál, a XIX. századi irodalmi diktátor Batsányi Jánosról szóló korabeli egyetemi előadásának élményszerű, stílusos kritikájával hozta emberközelbe Gyulai személyiségét, Batsányiról és költészetéről vallott felfogását. Dr. Praznovszky Mihály, az Eötvös Károly Megyei Könyvtár igazgatója tavalyi színes és érdekfeszítő előadását folytatta Batsányiról és a Tapolca nagy szülöttét lázasan foglalkoztató, vitatott eredetű ossziáni hőstörténethez, annak fordításához való viszonyáról.

Németh István Péter tapolcai költő - a tőle megszokott líraisággal - a legrövidebb Batsányi-költemény (Bárótzi Sándor képe alá) kapcsán tűnődött el a kevésbé ismert alkimista erdélyi irodalmár és Batsányi különleges kötődéséről, sorsuk alakulásáról, párhuzamairól.

Az idei Batsányi-emlékülést Némethné Horváth Erzsébetnek, a tapolcai újság szerkesztőjének Batsányi Jánosnak az újságírásról, a zsurnalisztákról vallott nézeteiről, korának a formálódó sajtóhoz való viszonyáról, annak etikai oldaláról tartott, sajtótörténeti elemekkel kiegészített elő-adása zárta. Három előadás három szempont szerint idézte meg Batsányi szellemét 
 

Növendékkoncert  
Megjelenés dátuma: 2007. április 05. 04:29
Szerző: Töreki László

Tapolca (tör) - A Tapolcai zenei napok rendezvénysorozat minden évben remek lehetőséget kínál a járdányis zeneiskolai tanulók közönség előtt való bemutatkozására. Idén sem történt ez másképpen.

A hétfő esti hangversenyen az iskola huszonhárom fiatal növendéke mutathatta be felkészültségét, elért tudásszintjét a zeneiskola koncerthelyiségében.

A gyerekek szólóhangszeres, zongorával kísért vagy éppen zenekari keretek között előadott komolyzenei produkciói természetesen minden esetben elismerést érdemelnek, ám a közönség különdíjként vastapssal - a siker igazi velejárójával - is megjutalmazta a legjobbakat.

Ilyen vastaps kísérte Gusztos Dániel Takácsné Németh Magdolna zongorakíséretével előadott hegedű-előadását is. A fiatal fiú Baklanova Moderatóját tolmácsolta korát meghazudtoló komolysággal, kitűnő színvonalon. Hasonlóan szép, átélhető zenei élménnyel ajándékozta meg a hallgatóságot Aczél Máté és Májer Dániel. Az előbbi egy Kodály emlékére született, klarinéton előadott kortárs művel, az utóbbi Joplin Ragtime-jának xilofonos előadásával vívta ki a közönség szokottnál is hangosabb elismerését.

A hangszeres művek komoly hangvételét szépen oldották fel Böröczky Anna fellépései, aki Mozart Intelem című művének és a Jöjj velem! című bluesnak kölcsönzött nőies bájt és hitelességet. A növendékek hangversenye további előadóinak sem kell azonban szégyenkezniük, hiszen a Járdányi Pál Zeneiskola legjobb tanulóinak biztosít fellépési lehetőséget évről évre a Zenei napok rendezvénysorozatának keretében, ami önmagában is zenei felkészültségük, tudásuk elismerését jelenti.

Zongoraélmény  
Megjelenés dátuma: 2007. március 27. 04:29
Szerző: Töreki László

Tapolca (tör) - A helyi zenerajongóknak nagy szerencséjük van. Bogányi Gergely zongoraművész briliáns játéka ugyanis a világ bármely színpadán sikert aratott volna.

A Tapolcai zenei napok idei rendezvénysorozatának - ahogy a tavalyinak is - méltán legnagyobb érdeklődésre számot tartó produkciója a fiatal, Liszt- és Kossuth-díjjal kitüntetett zongoraművész fellépése volt a Járdányi Pál Zeneiskola koncertbarlangjában pénteken este hat órakor. Szavakban, különösen egy rövid újságcikk adta lehetőségeken belül nehéz visszaadni azt az élményt, amelyet Bogányi Gergely játéka képes nyújtani a hallgatóságnak. Mély át-éltség, leheletfinom költői árnyalatok, lelket borzoló drámaiság egyaránt játékának jellemzői. Amitől a zene már nem egyszerűen hangok ritmusos egymásutániságának fülünknek kellemes jelensége többé, hanem látható, lélekkel tapintható érzés és gondolatfolyam. Bogányi zongorajátékát hallgatni laikus zenerajongóként és hozzáértőként egyaránt nagy élmény. Pedig a Járdányi Pál Zeneiskola zsúfolásig megtelt koncerttermében - különösen a hátsó sorokban - nem könnyű a hallgató élete. Némi túlzással egy zsúfolt Ikarusz levegőtlenségével és szűkösségével kell megbarátkozni a komolyzene-kedvelőknek. És mégis. A felcsendülő Chopin-, Schubert- vagy éppen Liszt-művek avatott tolmácsolójának játéka évről évre képes feledtetni a kellemetlenségeket és kárpótolni értük a tapolcai közönséget. Bogányit kedvelik a város zenerajongói, zenészei, ez nem kérdés. Különösen, hogy Péni Béla, a zeneiskola igazgatója a hangverseny két műsorszáma között elmondta, hogy a világhírű művész idén kizárólag a tapolcai meghívást fogadta el. A szimpátia tehát kölcsönös. Bogányi Gergely ezúttal is elkápráztatta a tapolcai zenekedvelő közönséget
Előadás, koncertek  
Megjelenés dátuma: 2007. március 13. 04:27
Szerző: Töreki László

Tapolca (tör) - Schumann, Mahler és Kodály élete és művészete lesz a témája a Tapolcai esték rendezvénysorozatának.

A Járdányi Pál zeneiskolában ma 16.30-kor Földes Imre zenetörténész, főiskolai tanár Schumannról tart előadást. A további programokat csak egy, illetve két héttel később tartják, 15.30-kor. 19-én hétfőn 18 órakor a zeneiskola tanárai koncerteznek.

 

A kultúra napja  
Megjelenés dátuma: 2007. január 24. 04:29
Szerző: Töreki László

Tapolca (tör) - Nem adunk igazat azoknak, akik a kultúrát csak díszítménynek tekintik, amire nem érdemes pénzt, időt pocsékolni, még akkor sem, ha ez az a terület, amely mai mércével mérve nem gazdaságos.

E szavakkal fogalmazta meg minden, a magyar szellem és kultúrkincs iránt elkötelezett ember véleményét Nagy Eörsné, a Wass Albert Könyvtár igazgatója hétfő este a Tamási Áron Művelődési Központban tartott magyar kultúra napi ünnepi rendezvényen. Beszédében az igazgatónő mintegy százfős közönség előtt a hazai kulturális örökség megőrzésének és át-adásának fontosságáról fogalmazott meg további gondolatokat.

- Kérem, gondolkozzanak el azon, hogy ismerjük-e kultúránknak legalább főbb vonulatait, ismerjük-e mondáinkat, regéinket, tudunk-e néhány magyar verset, merjük-e fennhangon énekelni nemzeti himnuszunkat? Kulturális kincsünknek - amelynek megnyilatkozási formája a művészet és az anyanyelv - újragondolása lételemünk, hiszen csak vele együtt élhetjük meg emberi mivoltunk teljességét - tette fel költői kérdéseit és adott hangot véleményének is ünnepi beszédében Nagy Eörsné. Zárógondolatában pedig azt kívánta, hogy a jelen értékválságán, kulturális bizonytalanságán túljutva, ahogy a múltban, úgy a jövőben ne legyen kultúra magyarság és a magyarság kultúra nélkül. A beszédet követően a magyar kultúra napjának tapolcai ünnepségét a főszerepet vállaló Járdányi Pál Zeneiskola tanárainak és tehetséges növendékeinek közös zenei interpretációi, Hámori István Péter költő saját verseinek és műfordításainak humánummal átszőtt szavalatai, Bognár Róbert színvonalas, mély át-éltségről tanúságot tévő verselőadása és Varga Gyöngyinek, a Tapolcai Musical Színpad tagjának szép népdaltolmácsolása tette teljessé.

A zene iskolája  
Megjelenés dátuma: 2006. november 03. 04:29
Szerző: Töreki László

Tapolca (tör) - Múlt pénteken ünnepelte fennállásának harmincötödik évfordulóját a Járdányi Pál Zeneiskola.

A rendezvényt és az azt kiegészítő ünnepi koncertet a Tamási Áron Művelődési Központban tartották a tapolcai iskolák és az önkormányzat képviselő-testületének részvételével. Az évfordulós ünnepségen meghívottként részt vett Tóth Mária, a polgármesteri hivatal oktatási referense, Borsányi Gáborné, az iskola alapító igazgatójának özvegye, Csonka Gyuláné, a Járdányi zeneiskola hajdani tanára és Kendeh Gusztáv előző igazgató is. Az ünnepség első szónoka, Ács János polgármester beszédében kiemelte a tapolcai zeneoktatás jelentőségét, dicsérte az iskolában folyó eredményes munkát, a magas szakmai színvonalat és egy sza-badon felhasználható pénzösszeget (300 ezer forintot) is ajándékozott az intézménynek az évforduló alkalmából. Péni Béla, az iskola jelenlegi igazgatója részletesen beszélt a 35 éves intézmény létrejöttének előzményeiről, a tapolcai zenei élet múltjáról, az iskola történetéről, az ott folyó oktatásról, kulturális tevékenységről, azok városi vonatkozásairól és az iskola jövőre vonatkozó terveiről. Péni Béla beszédében méltatta Kendeh Gusztáv tevékenységét is, kiemelve szakmai és emberi erényeit, majd átadta a kulturális minisztérium által adományozott Pedagógiai Szolgálati Emlékérmet a volt igazgatónak. Az ünnepségen köszöntötték Mózner Miklóst, a Járdányi Pál Zeneiskola legrégebben tanító pedagógusát, majd Bakos György és Bognár Ferenc képviselők ajánlottak fel tiszteletdíjukból a városi rendezvényeken gyakran fellépő járdányis fúvószenekar számára 50 ezer forintot. Az ünnepség a tanárok és diákok koncertjével folytatódott